Endüstriyel Epoksi Zemin Kaplamaları Nasıl Seçilir

Aşağıdaki betonu koruyan ve sürdüren, güvenliği veya verimliliği artıran ve yüzey hasarını önleyen birçok endüstriyel zemin kaplaması türü vardır. Çoğu endüstriyel alan, çok dayanıklı olduğu ve mevcut en iyi endüstriyel sınıf döşeme sistemlerinden biri olduğu için reçine döşemeden yararlanacaktır.

Bir çok kişi, aralarından seçim yapabileceğiniz bir çok reçine türü olduğundan, alanları için en uygun döşemeyi bulmakta zorlanır. Üç ana tip epoksi, poliüretan (PU) ve polimetil metakrilattır. Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır ve burada bunları açıkça açıklayacağız.

Adana’da uzun ömürlü ve yüksek kaliteli döşeme sistemleri sunma uzmanları olarak, en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olmak için endüstriyel zemin kaplamaları arasındaki farklar konusunda size rehberlik edecek iyi bir konumdayız. Tamamlamanız gereken bir kurulum projeniz varsa, lütfen teklif almak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Açıklanan Endüstriyel Zemin Kaplama Türleri

Üç temel endüstriyel sınıf zemin kaplaması vardır. Her biri, reçineyi yüzeye dökerek ve altındaki mevcut betonu koruyucu bir tabaka ile kapatarak hemen hemen aynı şekilde çalışır. Bazı kaplamalar, belirli ayarlar için diğerlerinden daha uygundur.

Potansiyel endüstriyel zemin kaplamaları şunları içerir:

Epoksi reçine döşeme

Belki de en popüler endüstriyel sınıf döşeme türü epoksi reçinedir. Bu çok ucuz bir malzeme olmakla birlikte son derece güçlü ve dayanıklı olma avantajına da sahiptir. Plastiğe benzer ve düzgün, parlak bir görünüme sahiptir.

Epoksi reçine döşeme aşağıdaki niteliklere sahiptir:

 • kimyasal direnç
 • özel açık, renkli veya diğer tasarım kaplamaları
 • kolay hijyen ve temizlik
 • yüksek yapışma gücü
 • çarpma dayanıklılığı
 • çizilme direnci

Epoksi reçinenin diğer bir temel faydası da, mevcut en sert malzemelerden biri olması ve bir kaza durumunda hasar görmesini son derece zorlaştırmasıdır. Ana dezavantaj, epoksi reçinenin sertleşmesinin uzun sürmesidir.

Epoksi reçinenin nitelikleri, arabalar ve forkliftler gibi araçların ağırlığına dayanacak kadar ağır hizmet tipi olduğundan, depolar ve otoparklar gibi alanlar için uygun hale getirir. PU reçinenin maliyeti epoksi reçine kaplamadan daha yüksektir.

Poliüretan reçine döşeme

PU reçinesi, daha hızlı sertleşme veya ‘kürlenme’ süresi için iyi bir seçimdir, bu da endüstriyel alanların yaklaşık 5 gün içinde tam verimliliğe dönebileceği anlamına gelir. Epoksi reçineye benziyor, plastik benzeri bir görünüme sahip ve aynı özelliklerin çoğuna sahip.

PU reçinesi aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • soğurma direnci
 • kimyasal direnç
 • temizlemesi kolay ve hijyenik
 • çarpma dayanıklılığı
 • nem direnci
 • çizilme direnci
 • kayma direnci
 • sıcaklık direnci

Sıcaklık direnci muhtemelen PU döşemenin en ayırt edici özelliğidir. PU, çok yüksek veya düşük sıcaklıklara dayanacaktır. Dezavantajları, onarımın zor olması ve uzman bir kurulum olmadan neme karşı yüksek hassasiyete sahip olmasıdır.

PU döşemenin nitelikleri onu ticari mutfaklar, dondurucular ve gıda üretim alanları için uygun hale getirir. Bu endüstriyel sınıf döşemeden yararlanabilecek diğer potansiyel alanlar bira fabrikaları, fırınlar veya süt çiftlikleridir.

Polimetil metakrilat reçine döşeme

PMMA, bazılarının sentetik reçine dediği şeydir, çünkü teknik olarak organik bir bileşikten ziyade yapay bir bileşiktir. PMMA, yaklaşık 2 ila 4 saat gibi çok hızlı bir kürlenme süresine sahiptir, bu nedenle endüstriyel ayarlar çok hızlı bir şekilde çalışmaya devam edebilir.

PMMA aşağıdaki faydalara sahiptir:

 • çok yüksek kimyasal direnç
 • hızlı kürlenme
 • yüksek dayanıklılık
 • kırılma direnci
 • hızlı ve kolay onarım
 • kayma direnci
 • ultraviyole ışık direnci
 • dış mekan kullanımı için uygun

PMMA’nın görünümü, yukarıda tartıştığımız diğer reçinelerden biraz daha az plastiğe benzer. Neredeyse cama benzer bir görünüme sahiptir – bu yüzden insanlar buna akrilik cam da demektedir. Bunun bir dezavantajı, PMMA’nın PU veya epoksiden çok daha pahalı olması nedeniyle ilgili maliyetlerdir.

PMMA zemin kaplamaları için potansiyel uygulamalar, laboratuvarlar veya ilaç üretim alanları gibi sağlık ve bilimsel ortamları içerir. Aynı zamanda belirli ticari gıda üretim alanları için de uygundur, ancak PU kutu kadar ısıya dayanıklı değildir.

Endüstriyel Zemin Kaplama Projeleri

En popüler endüstriyel zemin kaplamalarında epoksi, PU ve PMMA gibi reçineler kullanılmaktadır. Seçilecek en iyi reçine, her bir işletmenin veya sektörün ihtiyaçlarına bağlı olarak değişecek olan belirli endüstriyel alan için en uygun olanıdır.

Hizmetlerimiz, Adana’nın her yerinde çeşitli tiplerde kapsamlı reçine zemin kaplamaları yaptığımızı görüyor. Dinamik ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına yanıt veriyoruz ve yüksek kaliteli bir kurulumu garanti ediyoruz. Projeniz hakkında ücretsiz fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçin.

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıdakiler, endüstriyel zemin kaplamaları ve sunduğumuz hizmetler hakkında daha fazla ayrıntı ve genel sorulardır:

En dayanıklı beton zemin kaplaması nedir?

Epoksi reçine, her türlü çizik, aşınma, çatlak veya kırılmanın meydana gelmesi için gerekli olan son derece yüksek darbelere sahip endüstriyel sınıf zemin kaplamasının en dayanıklı şeklidir. 
Bunun nedeni, aşağıdaki mevcut beton yüzeye etkili bir şekilde yapışan epoksinin güçlü yapışma gücünden kaynaklanmaktadır. 
Epoksi reçinenin değiştirilmesi zahmetli olabilirken, sağladığı dayanıklılık sayesinde en az 10 yıl boyunca onarımın gerekli olma ihtimali düşüktür.

Epoksi döşemenin dezavantajları nelerdir?

Epoksi zeminler, üzerinde yürümek için gürültülü bir yüzey olabilir ve bu da yoğun yaya trafiği olan alanlarda soruna neden olabilir. 
Epoksi reçine ayrıca çok soğuk hale gelebilir ve bu da garaj gibi alanlarda sorun olabilir. 
Düzgün kurulum, mevcut betonun ve profesyonel ekipmanın kapsamlı bir şekilde hazırlanmasını gerektirir, çünkü bu olmazsa, zeminin yüksek mukavemetini zayıflatan düzensizlik veya dalgalanma etkisi olabilir.

Endüstriyel zemin kaplamalarının maliyeti nedir?

Endüstriyel zemin kaplama projenizin maliyetini etkileyen ana faktör, kaplamanız gereken yüzey alanıdır, çünkü daha büyük bir alan doğal olarak daha fazla kaplama gerektirir. 
Ekstra reçine sızdırmazlık tabakaları gibi ek unsurlar da maliyetleri artıracaktır. 
Reçine seçiminiz de önemli bir faktördür, ancak PMMA gibi reçinelerden sağlanan düşük kürlenme süreleri, endüstriyel bir alanın normal şekilde çalışmaya daha hızlı devam etmesine izin vererek ilk masrafları karşılayabilir.

Kurulumlarınızda hangi ürünleri kullanıyorsunuz?

Yalnızca en kaliteli malzemeleri kullanıyoruz ve bunu mümkün olan en iyi sonuçlar için en iyi ekipman ve uzman bir kurulum ekibi ile birleştiriyoruz. 
En iyi ürünleri kullanmak, çok daha az onarım veya değiştirme gerektiren daha güçlü, daha uzun ömürlü zeminler sağlar, bu nedenle insanların endüstriyel sınıf zemin kaplamalarının en yüksek standartları karşılamasını sağlamalarının önemli olduğuna inanıyoruz.

Beton zeminleri boyamak veya boyamak daha mı iyi?

Endüstriyel zemin boyaları çok güvenilir ve uzun ömürlüdür, yani çok fazla yaya trafiğine veya araç kullanımına bozulmadan dayanabilirler. 
Bu, fabrika veya garaj gibi sağlık ve güvenlik nedenleriyle net çizgi işaretlerinin gerekli olduğu alanlarda önemlidir. 
Beton bir zeminin veya daha doğrusu üzerindeki kaplamaların boyanması işe yarayabilir, ancak fazladan bir maliyeti olacaktır ve zemin boyası kadar karmaşık bir şekilde özelleştirilebilir veya değiştirilebilir değildir.

Epoksi zemin kaplaması kolayca çizilir mi?

Hayır. Epoksi reçine, mevcut en sert reçinelerden biridir, bu nedenle çok yüksek darbelerde bile çizilmesi zor olacaktır. 
Reçine çok dayanıklı olduğu için kolayca çökmezler. 
Bu, onları özellikle büyük miktarda trafiğin olduğu veya ağır ekipman ve malların düzenli olarak kullanıldığı alanlar için yararlı kılar.

Endüstriyel zemin kaplama projeniz hakkında ücretsiz fiyat teklifi almak için bugün bizimle iletişime geçin.

Call Now ButtonŞİMDİ ARA